STUDIA I STOPNIA
Studia stacjonarne:
Studia niestacjonarne:
STUDIA II STOPNIA
studia stacjonarne:
pielęgniarstwo – studia 2-letnie, 4 semestry
studia niestacjonarne:
pielęgniarstwo – studia 2-letnie, 4 semestry – czesne: 2550 zł/semestr
Formy studiów:
Studia na kierunku Pielęgniarstwo
Pielęgniarstwo to kierunek wymagający, skierowany do osób posiadających empatię, cierpliwość i wytrzymałość psychiczną. Zadania pielęgniarstwa to promocja zdrowia, działania profilaktyczne, wychowawcze, terapeutyczne, rehabilitacyjne i opiekuńcze. Jest to więc zawód wszechstronny i bardzo potrzebny. Studia na tym kierunku muszą zapewnić szeroko pojętą wiedzę z zakresu medycyny, rozwinąć zdolności interpersonalne i wrażliwość. Motywacją do podjęcia studiów na tym kierunku jest głównie chęć pomocy innym.
Absolwent kierunku Pielęgniarstwo może podjąć pracę w publicznych i niepublicznych placówkach służby zdrowia (szpitalach, zakładach opieki zdrowotnej, oddziałach dziennych, zakładach opieki długoterminowej) na stanowisku pielęgniarki/pielęgniarza, w placówkach oświatowych, w formie indywidualnej praktyki pielęgniarskiej.
Pielęgniarstwo I° stacjonarne (licencjackie, 6 – semestralne): Studia dla osób posiadających świadectwo dojrzałości i chcących zdobyć wykształcenie uprawniające do podejmowania pracy w zawodzie pielęgniarki. Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku.
Są to studia o profilu praktycznym, kształcenie trwa sześć semestrów i obejmuje przedmioty prowadzone w formie wykładów, seminariów, ćwiczeń laboratoryjnych, praktyk (w wymiarze 1200 godzin) i zajęć praktycznych (w wymiarze 1100 godzin). W zakres kierunku wchodzą takie przedmioty jak: Podstawy pielęgniarstwa, POZ, Promocja Zdrowia, Położnictwo, ginekologia i pielęgniarstwo ginekologiczno-położnicze, pediatria i pielęgniarstwo pediatryczne, choroby wewnętrzne i pielęgniarstwo internistyczne, chirurgia i pielęgniarstwo chirurgiczne, pielęgniarstwo w opiece długoterminowej, geriatria i pielęgniarstwo geriatryczne, neurologia i pielęgniarstwo neurologiczne, psychiatria i pielęgniarstwo psychiatryczne, anestezjologia i pielęgniarstwo w zagrożeniu życia, opieka paliatywna. Zajęcia odbywają się z wykorzystaniem sal wykładowych, specjalnie dostosowanych sal umiejętności a także w szpitalach zlokalizowanych, placówkach POZ, szkołach i przedszkolach na terenie Podbeskidzia. W ramach programu realizowane są zajęcia z języka angielskiego w tym język specjalistyczny z zakresu pielęgniarstwa. Na studiach stacjonarnych prowadzone są także zajęcia obowiązkowe z wychowania fizycznego.
Studia kończą się przygotowaniem pracy dyplomowej będącej opisem przypadku medycznego, egzamin dyplomowych składa się z formy teoretycznej i praktycznej sprawdzającej umiejętności pielęgniarskie dyplomanta.
PIELĘGNIARSTWO, Studia II stacjonarne i niestacjonarne (magisterskie 4- semestralne) Studia mogą podjąć osoby które ukończyły studia I° na kierunku pielęgniarstwo. Na studiach stacjonarnych zajęcia odbywają się w tygodniu od poniedziałku do piątku, na niestacjonarnych zajęcia odbywają się w piątki, soboty i niedziele i są realizowane przez około 10 zjazdów w semestrze.
Są to studia o profilu praktycznym, kształcenie trwa cztery semestry i obejmuje przedmioty prowadzone w formie wykładów, seminariów, ćwiczeń laboratoryjnych, zajęć praktycznych (w wymiarze 200 godzin) i praktyk (w wymiarze 200 godzin). W zakres kierunku wchodzą takie przedmioty jak: zarządzanie w pielęgniarstwie, edukacja terapeutyczna w wybranych chorobach przewlekłych, opieka onkologiczna, podstawowa opieka zdrowotna, pracowania endoskopowa, badania naukowe w pielęgniarstwie, farmakologia i ordynowanie produktów leczniczych. Zajęcia odbywają się z wykorzystaniem sal wykładowych, specjalnie dostosowanych sal umiejętności a także w palcówkach służby zdrowia na terenie Podbeskidzia. W ramach programu realizowane są zajęcia z języka angielskiego, w tym język specjalistyczny z zakresu pielęgniarstwa. Studia kończą się przygotowaniem pracy dyplomowej, egzamin dyplomowy polega na przedstawieniu tematyki omawianej w pracy dyplomowej oraz wiedzy zdobytej w trakcie studiów.
Atrakcyjny system stypendialny dla Studentów umożliwia ubieganie się o przyznanie pomocy materialnej w formie:
– stypendium socjalnego
– stypendium dla osób niepełnosprawnych
– stypendium rektora
– zapomogi losowej
O stypendia i zapomogi może ubiegać się zarówno student studiów stacjonarnych, jak i niestacjonarnych. Stypendia przyznawane są na rok akademicki za okres od października do czerwca.
W czasie przebywania na urlopie student również ma prawo ubiegać się o stypendia.
Studia na kierunku Ratownictwo medyczne
Ratownik medyczny to profesja, która wymaga dużo zaangażowania, ale daje niezwykłą satysfakcje z wykonywanej pracy. Ratownicy medyczni mają świadomość tego, że ludzkie życie ma wielką wartość – to zwykle oni są pierwszymi wykwalifikowanymi osobami, które udzielają pomocy w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu. To zawód, który poza empatią wymaga przede wszystkim zaangażowania, pasji oraz odporności na stres.
Podstawą każdego działania ratownika medycznego jest obszerna wiedza medyczna, wszelkie działania są bardzo często podejmowane pod presją czasu. Osoby, które są zainteresowane podjęciem studiów na tym kierunku, muszą zdawać sobie sprawę, z jakim ryzykiem i obowiązkami się one wiążą. Jeśli potrafisz zachować opanowanie w trudnych i niebezpiecznych sytuacjach a przedmioty ścisłe nie stanowią dla ciebie problemu, to te studia mogą być właśnie dla ciebie.
Na studiach stacjonarnych zajęcia odbywają się w tygodniu od poniedziałku do piątku, na niestacjonarnych zajęcia odbywają się w piątki, soboty i niedziele i są realizowane przez około 15 zjazdów w semestrze. Są to studia o profilu praktycznym, kształcenie trwa sześć semestrów (studia stacjonarne) lub osiem semestrów (studia niestacjonarne) i obejmuje przedmioty prowadzone w formie wykładów, seminariów, ćwiczeń laboratoryjnych, zajęć terenowych, zajęć praktycznych (w wymiarze 100 godzin) i praktyk (w wymiarze 960 godzin). W zakres kierunku wchodzą takie przedmioty jak: anatomia, fizjologia, biochemia, farmakologia, zdrowie publiczne, pediatria, procedury ratunkowe, podstawowe zabiegi medyczne, medyczne czynności ratunkowe, ortopedia i traumatologia narządu ruchu, choroby tropikalne, medycyna taktyczna i inne . Zajęcia odbywają się z wykorzystaniem sal wykładowych, specjalnie dostosowanych sal umiejętności a także w palcówkach służby zdrowia na terenie Podbeskidzia. Studia obejmują praktyki zawodowe w zespołach ratownictwa medycznego, SOR oraz specjalistycznych oddziałach szpitalnych. Organizowane są także dwa obowiązkowe obozy sprawnościowe (letni i zimowy), w trakcie, których studenci poznają techniki działania grup ratowniczych WOPR i GOPR w praktyce. W ramach programu realizowane są zajęcia z języka angielskiego w tym język specjalistyczny z zakresu ratownictwa medycznego. Na studiach stacjonarnych prowadzone są także zajęcia obowiązkowe z wychowania fizycznego. Studia kończą się przygotowaniem pracy dyplomowej będącej przedstawieniem scenariusza działania Zespołu Ratownictwa Medycznego. egzamin dyplomowych składa się z formy teoretycznej i praktycznej sprawdzającej umiejętności nabyte w trakcie kształcenia.
Absolwent Ratownictwa Medycznego może podjąć pracę w publicznych i niepublicznych placówkach służby zdrowia, w tym w szpitalnych oddziałach ratunkowych, zespołach ratownictwa medycznego, specjalistycznych służbach ratowniczych oraz ośrodkach nauczających; w Centrum Powiadamiania Ratunkowego szczebla powiatowego i regionalnego; w powiatowych i wojewódzkich zespołach do spraw opracowania regionalnych planów zabezpieczania kryzysowego; w strukturach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego; w charakterze instruktora pierwszej pomocy i kwalifikowanej pierwszej pomocy w: szkołach, jednostkach straży pożarnej, służbach ratowniczych (Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, ochotnicze straże pożarne) i zakładach pracy o dużym ryzyku wypadkowości; w służbach zajmujących się bezpieczeństwem i higieną pracy w zakładach przemysłowych oraz w charakterze koordynatora medycznego przy zabezpieczeniu imprez masowych.
Atrakcyjny system stypendialny dla Studentów umożliwia ubieganie się o przyznanie pomocy materialnej w formie:
– stypendium socjalnego
– stypendium dla osób niepełnosprawnych
– stypendium rektora
– zapomogi losowej
O stypendia i zapomogi może ubiegać się zarówno student studiów stacjonarnych, jak i niestacjonarnych. Stypendia przyznawane są na rok akademicki za okres od października do czerwca.
W czasie przebywania na urlopie student również ma prawo ubiegać się o stypendia.
SYSTEM e-Rekrutacja: www.rekrutacja.ath.bielsko.pl