• Dla kandydata

  Kierunki studiów, stypendia, wymiany zagraniczne, koła naukowe oraz pomoc materialna.
  Czytaj więcej
 • Dla studenta

  Sylwetka absolwenta, plany zajeć, punkty ECTS, wymiany zagraniczne - ERSAMUS itd.
  Czytaj więcej
 • Projekt

  Wydział realizuje projekt „Kompetencje zamawiane - Pielęgniarstwo od kształcenia do zatrudnienia”
  Czytaj więcej
 • PROJEKT „Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej odpowiedzią na potrzebę nowoczesnej edukacji w pielęgniarstwie”

  • 06 MAJA 21

  Studenci Ratownictwa Medycznego ATH najlepsi w Polsce

  Reprezentacja Wydziału Nauk o Zdrowiu Akademii Techniczno – Humanistycznej w Bielsku – Białej zajęła I miejsce, zdobywając mistrzostwo Polski w IX Ogólnopolskich Zawodach Uczelni Wyższych w Ratownictwie Medycznym. Tegoroczna edycja zawodów odbyła się w Krakowie, a jej organizatorem był Uniwersytet Jagielloński – Collegium Medicum.

  Podczas zawodów studenci musieli wykazać się wiedzą teoretyczną oraz umiejętnościami praktycznymi w zakresie medycznych czynności ratunkowych. Scenariusze medyczne były bardzo rozbudowane i dotyczyły wielu aspektów ratownictwa medycznego. Drużyny miały do wykonania w sumie po osiem zadań.

  Zadanie „Pawełek” dotyczyło prawidłowego postępowania z 3 letnim dzieckiem zatrutym związkami ochrony roślin. Po jego wykonaniu studenci udzielali pomocy osobie, u której doszło do nagłego zatrzymania krążenia, dodatkowym elementem, który podlegał ocenie było szybkie użycie najnowszego defibrylatora AED. Rana postrzałowa brzucha u 12 – letniego dziecka, nieprzytomny pacjent z raną kłuta pośladka, nożownik z atakiem astmy oskrzelowej, zatrzymanie krążenie u pacjenta urazowego transportowanego do centrum urazowego to kolejne wyzwania, którym musieli podołać uczestnicy zawodów. Wieloaspektowy był też pacjent z ostrym zespołem wieńcowym w wyniku zażycia narkotyków, u którego doszło do nagłego zatrzymania krążenia. Nasi studenci bardzo dobrze poradzili sobie z wszystkimi zadaniami zdobywając 303 pkt w klasyfikacji generalnej.

  Bielska Akademia Techniczno – Humanistyczna po raz 3 w historii uzyskała tytuł Mistrza Polski. Wysoka pozycja zajmowana podczas zawodów świadczy o bardzo dobrym przygotowaniu studentów ratownictwa do przyszłej pracy w zawodzie. Sukces ten jest wynikiem wysoko wykwalifikowanej kadry nauczycieli akademickich, którzy są czynnymi ratownikami medycznymi oraz laureatami wielu mistrzostw w ratownictwie medycznym. Swoją wiedzą oraz doświadczeniem dzielą się podczas zajęć dydaktycznych oraz praktycznych z studentami.

  W zawodach brało udział 25 zespołów z całej Polski. W skład zespołu Wydziału Nauk o Zdrowiu wchodzili studenci III roku kierunku Ratownictwo Medyczne: Piotr Polański, Damian Krysiak oraz Wojciech Bury. Opiekunem zespołu był mgr Piotr Białoń.

  Dzięki zdobyciu mistrzostw Polski przez studentów WNoZ, przyszłoroczna jubileuszowa dziesiąta edycja zawodów zostanie zorganizowana w Bielsku – Białej.